Jak nejednat s policií

Zdroj:
https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/tri-vteriny-od-smrti-z-tunelu-se-v-protismeru-vyritil-kamion-vysetrovani-skoncilo-necekane-37576

Záloha:
https://web.archive.org/web/20170930172901/https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/tri-vteriny-od-smrti-z-tunelu-se-v-protismeru-vyritil-kamion-vysetrovani-skoncilo-necekane-37576

Fakta:
Na videu vidíme záznam dopravního incidentu, kde vozidlo s kamerou vjíždí na hlavní komunikaci, kde krátce po připojení začíná Jihlavský tunel. V něm je v každém směru jeden pruh a předjíždění je v něm zakázáno. Z tunelu na pana Závitkovského vyjel v protisměru kamion. Pan Závitkovský se mu vyhnul. A pak se obrátil na policii, které předal nahrávku. Policie dala pokutu jemu, protože podle nich měl kamion vidět a dát mu přednost. Po řidiči francouzského kamionu s vlastníkem v Rumunsku policie údajně pátrá. Pan Závitkovský pokutu podepsal, s jejím udělením souhlasil a na místě ji blokově zaplatil. Magistrát jeho vinu potvrdil z úst mluvčího Radka Tulise.

Názor:

V reportáži mnohé nezaznělo a najednou je probíráno několik tvrzení:

  • Jestli a jak se pan Závitkovský dopustil přestupku.
  • Jak a proč byla panu Závitkovskému udělena pokuta a připsány body.

Pan Závitkovský se přestupku skutečně dopustil – povinnost dát přednost platí nikoliv pouze pro auta ve směru jízdy, ale i pro auta v protisměru bez ohledu na to, zda předjíždění dovoleno je, nebo není. Řidič kamionu se totiž mohl vyhýbat překážce, a/nebo se jednalo o průběh nějaké krizové situace, a/nebo se řidič kamionu skutečně dopustil přestupkového jednání, když předjížděl auto přes plnou čáru. Nic z toho ale nepřísluší panu Závitkovskému hodnotit, pro něj jasně platilo značení P4 – Dej přednost v jízdě.

Jakým způsobem došlo k řešení celé situace policií a magistrátem je ovšem zajímavější. Policie věc neřešila na místě a magistrát potvrdil, že věc byla řešena blokově, pan Závitkovský dále na kameru ukázal Záznam o podání vysvětlení. To znamená, že pan Závitkovský poslal záznam z kamery policii ve snaze udat řidiče kamionu. Policie si pana Závitkovského pozvala k podání vysvětlení, kam se ochotně dostavil a vysvětlení podal. Policie pak dále předala podezření ze spáchání přestupku magistrátu a ten panu Závitkovskému vystavil pokutu, se kterou pan Závitkovský souhlasil a blok na pokutu sám podepsal. Dalo by se tedy rovněž říci, že pan Závitkovský si za celou svoji lapálii může zcela sám a jeho snaha udávat se otočila proti němu.

O incidentu informovala i jiná média:

[1] http://tn.nova.cz/clanek/muze-malem-smetl-kamion-pokutu-ale-zatim-dostal-jen-on.html

[2] https://www.30kmh.cz/index.php?topic=5237.0

[3] http://dfens-cz.com/tunelovy-bonz-epicky-fail/