Havířům prý není fajne

 

Média jsou plná zpráv o krachující OKD a vláda se snaží změkčit  dopady propouštění. Zaměstnancům krachující firmy je potřeba pomoci ze státních peněz a lidé tak budou sanovat krach soukromé firmy. K této aktivitě státu se přistupuje, jako by byla samozřejmá. Nikdo neprotestuje. Jelikož zaměstnanců v OKD a závislých dodavatelských firmách je 11 až 13 tisíc, jedná se o výraznou voličskou základnu v regionu a politici se předhánějí v utrácení peněz daňových poplatníků, aby ze situace vytřískali maximum politického potenciálu. Bez povšimnutí by nemělo zůstat, že veřejnosti se prezentuje opak. Je to tedy takové obvykle švejkovsky české neřešení problému, který by bez státního plýtvání prostředky a vysokých daní, nikdy nebyl existoval. Zamysleli jsme se nad tím, jestli by v regionu stát zasáhnout měl, potažmo jak.

Disclaimer: Faktických informací je na internetu dostatek, a proto je tato publikace výlučně názorotvorná a zaujatá. S řádky následujícího textu můžete nesouhlasit.

K propouštění v OKD máme několik otázek:

 • Měl by stát zachraňovat OKD?
 • Měl by stát zachraňovat zaměstnance OKD?
 • Jak se na to má dívat daňový poplatník?
Stát by OKD zachraňovat neměl

OKD je nyní soukromý podnik. Majitel a management jsou plně odpovědni za provoz soukromého podniku se všemi povinnostmi a výhodami z toho plynoucími. Neexistuje jediný racionální důvod, proč by daňový poplatník měl sanovat nefunkční obchodní plán jedné, státem vybrané společnosti. Mohli bychom argumentovat notoricky špatným hospodařením státu v libovolném odvětví a tak je jen logické, že státu do zisků i ztrát soukromých společností vůbec nic není – historie OKD však nabízí mnoho dalších důvodů, proč současnou vládu za žádnou cenu nepouštět ke kormidlu. Wikipedie OKD je plná zajímavých informací, například historie v 90. letech, tedy privatizace a následné hospodaření ve 21. století. Tyto dva odstavce doporučujeme prostudovat v plném rozsahu. Podle dostupných informací privatizoval stát část OKD tak, že umožnili vytunelování více než 2 mld Kč této čtveřici:

 • Petr Otava, manažer OKD, spoluvlastník společnosti K. O. P.
 • Viktor Koláček, OKD, spoluvlastník společnosti K. O. P.
 • Jan Przybyla, OKD, spoluvlastník společnosti K. O. P.
 • Stanislav Pros, ostravský podnikatel skupující akcie, které nebyly ve vlastnictví Fondu národního majetku, zřejmě majitel společnosti Karbon invest, přes kterou tunel probíhal.

OKD si vzala úvěr od IPB, za který koupila K. O. P. Společnost K. O. P. poslala část peněz Karbon Investu, ten je poslal Prosovi, ten za ně koupil další podíl v OKD a tím se stal největším akcionářem OKD a dostal se tak k vlastnictví OKD i K. O. P. najednou, bez využití dalších prostředků. Zbytek peněz posílá K. O. P. neznámé kyperské společnosti, která za ně kupuje Karbon Invest. Čtveřice se tedy stala faktickými vlastníky OKD i K. O. P. za zlomek ceny. To proběhlo pod taktovkou 4. vlády samostatné České republiky v roce 1998, v níž byla jedinou stranou ČSSD pod vedením Miloše Zemana a kde byl ministrem průmyslu a obchodu Miroslav Grégr. Vina nebyla nikdy nikomu prokázána.

Nyní se přesuneme do roku 2004, kdy vládne 6. vláda samostatné České republiky, v níž působí strany ČSSD, US-DEU a KDU-ČSL. Premiérem je Stanislav Gross za ČSSD. Vláda se rozhodla odprodat státní podíl OKD, necelých 46%, nikomu jinému, než Karbon investu. Ten patříval Stanislavu Prosovi, ale v době této transakce patřil společnosti Charles Capital, ten patřil společnosti RPG INDUSTRIES se sídlem na Kypru a ta patřila Zdeňku Bakalovi. Stát odprodal svůj podíl hluboko pod tržní cenou a Bakala se tím stal vlastníkem necelých 96% podílu ve společnosti. Za tuto obchodní transakci nesl odpovědnost tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka za ČSSD. Vina padla na jednoho znalce, který vypracoval posudek na ocenění podílu a podle státní obžaloby tím vznikla škoda alespoň 5.7 mld. Kč. Dále vyšlo najevo, že Sobotkův rezort, potažmo Grossova vláda prostě lhala ve svých výstupech evropské komisi, když se snažila získat povolení k prodeji státních akcií OKD.

Abychom to tedy shrnuli, současná vláda ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky v pozici premiéra a Miloše Zemana v pozici prezidenta, by o OKD neměli ani zavadit slovem. Oba jmenovaní svým diletanstským přístupem způsobili ztráty téměř 8 mld. Kč. Tím ale výčet škod způsobených hospodařením ČSSD nekončí. Vláda již poskytla OKD speciální úvěr ve výši 700 mil. Kč. Úvěr poskytl stát, protože žádná bankovní instituce není tak smyslů zbavená, aby poskytovala úvěr krachující společnosti k tomu, aby tato zkrachovala pomaleji. K tomu se současný ministr rezortu, který úvěr poskytl, Jan Mládek za ČSSD vyjádřil tak, že splacení úvěru prostě a jednoduše neočekává. Celková bilance škod způsobených vládou ČSSD jen co se týká OKD se tedy posouvá na neuvěřitelných téměř 9 mld. Kč.

Tím by mělo být naprosto přesvědčivě doloženo, že stát, zejména pod vedením socialistů z ČSSD, by neměl OKD byť i jen komentovat, protože každý jejich pokus o manažerské rozhodnutí skončil katastrofou a to vše ještě navíc kvůli jednání těch, kteří jsou stále u moci.

Tím se dostáváme k dalšímu bodu – zaměstnanci.

Stát by zaměstnance okd zachraňovat neměl

Pokud by byl rok 1995 a privatizovaná společnost by krachovala, měl by stát mandát k tomu, aby takovým zaměstnancům podal pomocnou ruku. Komunistický režim sliboval zaměstnancům stabilní zaměstnání, garantoval jim vysoký příjem výměnou za chatrné zdraví v pokročilém věku a také zajištěný důchod. Takovému slibu nedostál a dalo by se pochopit, že těm lidem je potřeba pomoci.

To ovšem neplatí v situaci dnes, 26 let po revoluci, tedy o celou generaci zaměstnanců později. Kariéru si volí každý sám a vážit rizika svých rozhodnutí musí jak horníci, tak všichni ostatní. Situace horníků je nezáviděníhodná, přijít o práci, kde zaměstnavatel byl zároveň největším z několika málo hráčů v oboru, může být složitá životní situace. Na druhou stranu, byl to horník, který se rozhodl, že takovou kariéru chce a to riziko podstoupí. To je život.

Neziskovka Czechitas, z.s. ve spolupráci se společností LMC (provozovatel prace.cz) se snaží z horníků dělat programátory. I když veřejnost snahu odsuzuje a i Čtvrtý Král takovou snahu přijímá poněkud rozpačitě, je to přesně ten druh pomoci, který by společnost měla ocenit a podporovat. Czechitas je neziskovka, která nepřijímá dotace a LMC je soukromá společnost s dobrou reputací. Kdyby jejich cíl nebyl reálný, prostě by do toho nešli. Aktivita, která daňového poplatníka nestojí ani korunu a umožňuje propustivším havířům změnu oboru, by neměla být terčem kritiky, nebo posměchu. Je to závan zdravého rozumu, kdy je poměrem nabídky a poptávky organicky zprostředkován přesun pracovních sil ze zanikajícího odvětví do odvětví prosperujícího a jen pro ty, kteří o to stojí. Czechitas a LMC nejsou státní podniky, nikoho ke změně kariéry nenutí a své služby poskytují jen těm, kdo o to stojí. Snaha přichází od horníků, tedy recipientů pomoci, kteří mají vlastní a opravdový zájem pomoc přijímat a efektivně jí využít. To je skvělé.

A tím se dostáváme k závěru této sekce – změna kariéry může být obtížná, ale je to situace, do které se zaměstnanci OKD dostali vinou vlastních kariérních rozhodnutí. Někteří se na tuto eventualitu připravili, jiní se s ní smířili. A pak je tu spoustu těch, kteří budou chodit s nataženou rukou a brečet do novin – a to jsou ti, kteří si pomoc zaslouží ze všech nejméně.

očima daňového poplatníka

Daňového poplatníka tento kolotoč stál kolem devíti miliard a to ještě zdaleka není číslo konečné. Je tedy pochopitelné, že tomu se už nechce dále dotovat katastrofu jménem OKD a nejlepší řešení by bylo nechat celou korporaci přejít do úpadku a zbrankrotovat. Vláda argumentuje, že region je schopen se vypořádat se zhruba 1500 propuštěnými ročně (ale neuvádí zdroj), a je tedy potřeba sypat peníze do OKD, aby byl bankrot pomalejší. Jakkoliv je slovo populismus nadúžívané a zprofanované, k této rétorice ministerstva průmyslu a obchodu je velmi vhodné. Jinými slovy, podle ministerstva je třeba utrácet peníze ostatních občanů za chybná rozhodnutí jedné soukromé společnosti, čímž budeme udržovat nadstav nepotřebných zaměstnanců téměř neexistujícího průmyslu, kteří budou stárnout a jejich šance na změnu kariéry bude klesat každým dalším rokem. Skokové propuštění zaměstnanců najednou by sice bylo pro mnohé bolestivé, ale zároveň by to vyslalo jasný signál, že odpovědnost za svou kariéru a finanční gramotnost nese každý sám. Pokud za deset let zkrachuje evropské zastoupení Hyundaie, bude snad celá republika sanovat nezaměstnanost Nošovic? Asi těžko.

Jakkoliv to ale dopadne, jedno je jisté – ČSSD by měla sedět v rohu, šoupat nohama a přemýšlet, jak se lidem omluvit za prošustrovaných devět miliard z veřejných peněz. Je s podivem, že po takové eskapádě lidé ve volbách zvolili stejnou stranu znovu, a to dokonce opět se Sobotkou, tentokrát v pozici předsedy strany. Racionální uvažování nenajdeme ani v senátorském klubu ČSSD. Nějaký pan Petr Gawlas, bývalý senátor ČSSD, kterému (naštěstí) nebyl mandát obnoven zrovna letos, píše:

Kolaps největšího zaměstnavatele v Moravskoslezském kraji může uvrhnout do dluhů několik tisíc rodin, které nebudou schopny splácet své závazky. Sociální demokracie proto musí najít účinné prostředky, jak zabránit chudobě a pomoci našim voličům vyhnout se lichvě, která jim jenom ublíží.

Gawlasův příspěvek je testamentem totálního nepochopení problému. Je to ryze komunistický pohled na následky socialistických vlád a jejich agend, které způsobily všechny problémy, o kterých sám hovoří. Gawlas považuje zaměstnance OKD za nesvéprávné idioty, kteří si nenašetřili žádné peníze, nemají žádné rezervy, nemají ani kreditní karty a kteří půjdou za prvním lichvářem pro nebankovní půjčku, hned po převzetí výpovědi. Podle Gawlase totiž zaměstnanci OKD žijí z ruky do huby, všichni mají půjčky, které nejsou schopni splácet a všechno tohle zlo je chyba soukromé společnosti, která krachuje. Určitě to není způsobeno tím, že on a jeho strana těmto lidem každý měsíc seberou polovinu jejich výplaty, aby z toho mohli financovat své skvělé politické projekty – třeba právě tunely v OKD za 9 miliard. Gawlas by tedy chtěl zaváděním socialistických regulací “zabránit chudobě.” Nebyl by první, kdo by to zkusil, ale zatím se to v historii lidstva ještě nikdy nikomu nepovedlo.

Český volič by si tedy měl připomenout, která strana a kteří lidé jsou za úniky a opakované průšvihy v OKD odpovědní. A měl by tyto poznatky zahrnout do svého rozhodovacího procesu v roce 2017. Budou parlamentní volby.

4 komentáře u „Havířům prý není fajne“

 1. Zbývá jen dodat, že od včerejška se do likvidace dostal uranový důl Rožná na Vysočině. Zcela bez jakéhokoliv zájmu médií zde může během chvilky přibýt až 1600 nezaměstnaných. Jedná se o státní podnik, žádné dotace či podpory se ale konat nebudou. Přestože byl důl (mírně) ztrátový, vyplatilo by se ho zadotovat, protože čistě pragmaticky vzato, částka vyplacená horníkům na odstupných a podpoře v nezaměstnanosti bude řádově vyšší jak ztráta dolu. Zatím by se stát mohl pokusit o otevření dolu Brzkov a pracovníky tam převést či je postupně rekvalifikovat.

 2. Názor v kostce:
  1. Suverénem k vlastnictví ložiska nerostného je lid tohoto státního útvaru a spravovat je má stát.
  2. Stát může svěřit dobývání ložiska nerostné suroviny
  těžaři.
  3. Stát nesmí ztratit kontrolu národohospodáře nad řádným, bezpečným a ekologicky čistým způsobem dobývání ložiska nerostné suroviny.
  4. Stát nesmí připustit, aby při těžbě nerostného ložiska převažovalo jen jediné hledisko těžaře , t.j. jeho okamžitý a veliký zisk, bez ohledu na povinnosti investiční. ( vyvážený poměr – investice : zisky : fondy rezerv )
  5. Státní úředník se nikdy nesmí považovat za stát! Ani za stát nesmí býti považován kýmkoliv jiným! Státní správa mu byla svěřena a musí nést plnou zodpovědnost za svá rozhodnutí!
  6. Nerostné bohatství je, nebo není a také může býti prohospodařené, což je případ OKD .

 3. Nikdy jsem socany nevolil… a ani volit nebudu … spíš by mne zajímalo, proč už se tím dávno nezabývají orgány činné v trestním řízení… ???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *