Lidi sou blbí 2: To je ten kapitalismus, co nám slíbili!

V minulém díle jsem popsal příčinu toho, co už dlouho vidím kolem sebe, teda proč sou lidi blbí. V tomto pokračování bych chtěl psát o projevech ve společnosti a následcích na naší svobodě a demokracii, které z toho nutně plynou.

Disclaimer:

Tento příspěvek je volným pokračováním seriálu odstartovaného na blogu Dfens. Seriál Lidi sou blbí se neřídí kodexem redakce 4K, neobsahuje striktně oddělenou faktickou a názorotvornou část. S názory autora můžete nesouhlasit.

Rozcestník:

Jeden člověk mě kdysi seznámil s konceptem tří generací. První generace má prd, a tak živoří, snaží se ze všech sil něco vybudovat a těm schopným se to podaří. Činí tak, protože chtějí pokračovatelům rodu zanechat bohatství, které jim zajistí lepší start. Druhá generace viděla, jak těžké bylo bohatství vybudovat, a tak o bohatství náležitě pečují, ačkoliv k němu sami nic nepřidají, protože nemusí. Třetí generace také zdědí toto bohatství a viděli, že jejich předkům to spadlo do klína, aniž by museli hnout prstem. A tak o bohatství nepečují, protože nemají důvod si ho vážit. Cyklus se opakuje. Tenkrát to bylo ve vztahu k majetku v rodině, ale já v tom vidím souvislost i s nemajetkovými a především společenskými hodnotami. Myslím, že já a všechno po roce 1990 jsme třetí generace. Válku jsme neviděli ani my, ani naši rodiče. O místo u stolu jsme nikdy nebojovali a hodnotové žebříčky našich předků jsou nám prostě cizí. V mojí rodině se za lhaní dávaly facky, ale pro mého dědu bylo dodržování dohod otázkou osobní cti. Pro mého pradědu ze stejné strany dokonce snad nebylo vyšších hodnot. Vážit si důvěry a chovat se k ostatním slušně a s respektem mělo pro dědu charakterní prioritu před jakýmkoliv materiálním statkem. To je dneska něco jako sci-fi. Když tedy čteme o senilních důchodcích, kteří nejsou schopni spatřit riziko podomních prodejců hrnců, shodneme se na tom, že důchodce je potřeba chránit a tím řešit problém nepoctivých podomních prodejců? Ti bystřejší už si všimli, že takhle otázka vůbec nestojí. Myslím si, že když naši důchodci věří zmrdům s hrncema, není to proto, že jsou staří, ale proto, že ten, kdo zažil jednu až dvě světové války, 40 let totality a revoluci, si nedovede představit, že by mu tohle někdo udělal, nebo že by něco takového dělal on sám ostatním a to platí i o jejich dětech, které válku nezažily, ale jako druhá generace viděly její následky. Nemusím být důchodce, abych to samé viděl dnes a denně. Představte si, že bychom zrušili registr vozidel a zcela odstranili registrační značky z aut. Lidi by tě nabourali a ujeli! Souhlasím. A vy si myslíte, že tím, že rozdáme lidem registrační značky, uděláme ze sobeckých a bezohledných zmrdů odpovědné občany? Že tím, že zakážeme kvízomaty, uděláme z hajzlů vzorné otce, kteří mávnutím kouzelného proutku přestanou utrácet v hospodě?

Náš první, skutečný problém je, že už nejsme ani schopni problém identifikovat. Závažnost společenského problému poznáte tak, že jeho identifikace je trestná a pokud se o to pokusíte, systém vás zničí.

To ostatně k neschopnosti identifikovat problém širokou veřejností původně vedlo a zjevně to byl záměr. Problém nejsou podomní prodejci hrnců, ale naše totálně zdegenerovaná pyramida hodnot, v důsledku čehož se vyskytují lidé, kterým přijde takový podomní prodej jako legitimní forma výdělku. Problém nejsou agresivní řidiči, ale společnost, která je vychovala a agresivní jsou podle nás proto, protože porušují umělé a zbytečné předpisy tvořené lidmi, kteří jsou výstavní skříní toho nejhoršího lidského hnoje naší doby (které si společnost zvolila, protože je blbá a je k takovému vzoru sympatická). Falešný (ne)problém byl identifikován a dostatečné množství nenávisti bylo získáno. Takhle vzniká živná půda pro politické rychlokvašky a zmrdy, takhle vznikají společenské problémy, o kterých média píšou, takhle vzniká konsensus k jejich řešení represí, takhle dnes vzniká nová legislativa a takhle lidi postupně blbnou, až jsou úplně blbí. Tím chci definitivně ukázat, že nějaký legislativní zprasek proti podomním prodejcům hrnců nás opravdu nezachrání, stejně jako nás takové opatření Konvičkou nezachrání od přistěhovalců, jakkoliv se mohou tato krátkozraká (ne)řešení jevit legitimně. Jsou to totiž řešení problémů, které jsou jen důsledkem problémů mnohem větších. Je to jako vložit do praskliny v hrázi korkový špunt.

Naše legislativa už nevzniká z potřeby hájit národní zájmy a upevňovat naše postavení. Místo toho se zákonodárná moc soustředí na posilování svého vlivu a pravomocí na úkor obyvatel a celý obchodní model zavádění legislativy stojí na podpoře a vyvolávání nenávisti.

Zní to divně, že? Vždyť celá komunikace EU je vystavěná na toleranci a lásce, všichni jsou hejt frý, tak jak můžou takovou agendu razit za pomoci nenávisti? Představte si, že byste roku 1990 řekli lidem v tehdy relativně svobodné zemi, že za mírné překročení povolené rychlosti jim bude z úřední moci zakázáno jezdit. Že za neschopnost prokázat původ příjmu jim z úřední moci seberou majetek. Že za nesouhlas se státní propagandou vám z úřední moci seberou děti, které vám bude pracovník sociální agentury chodit libovolně kontrolovat domů i bez toho a taky vám zvýší daně, aby mohl takový dohledový úřad financovat. A že to je hejt frý a za odměnu přijde několik milionů válečníků z východu, pro které tato pravidla platit nebudou. Dopadli byste jak Gibson v knajpě, kam přišel kolektivu DFENS prezentovat svůj cyklogenerel. A přesto tomu dneska tleskáme, souhlasně přikyvujeme a žádáme ještě víc represe pro tamty vostatní, co sou padouši. Dřív by mě nějakej strejda s vozejkem vůbec nezajímal, ale dnes mi systém vysvětlil, že tento spáchal hrdelní zločin a tak ho nenávidím a přeju mu rakovinu, i když trest je totálně neadekvátní, aniž bych si uvědomoval, že jednou bych mohl na jeho místě skončit já sám. Hranice se posunula. Dřív by vás ani nenapadlo někomu odebírat jakákoliv jeho práva, protože porušil nějaký zbytečný dopravní předpis (například jel v létě na letních gumách). Dneska by lidé neváhali toho člověka poslat do nejtěžšího žaláře, přitom sami doma topí cvičkama a celá vesnice smrdí – ale to je něco jinýho. Veřejnost blbne víc a víc a stejně jako chlap v afektu nevnímá kontext, ani konsekvence svého počínání. Každý přešlap se už trestá trvalým záznamem v notýsku někoho, kdo vám potom může zkřížit cestu a škaredě zkomplikovat život. Legislativa, kterou dnes vlády zavádějí je naprosto redundantní, zbytečná a škodlivá. Nemá s ochranou našich zájmů vůbec nic společného a základní předpoklad kvalitní legislativy dnešní doby je nenávist proti nějaké selektované skupině (třeba podnikatelé, živnostníci, řidiči, držitelé zbraní), vyvolaná masívní propagandou v médiích. Přečetli jste si to pozorně? Nenávist proti nějaké selektované skupině…

I relativně bezpečná a širokou veřejností dokonce žádaná regulace způsobí ve výsledku víc škody, než užitku. Vždycky.

Jestli si myslíte, že v ČR je to špatný, tak zkuste žít v Británii, centru všeho hejt frý multikulturalismu a společenského soužití. Pokud vám nevadí ta věčná střelba do lidí a naprosto nehorázné ponižování bílé části společnosti a budete se chtít zapojit do každodenního koloběhu, asi budete chtít řídit auto. I přes to, že jsem v posledním článku poměrně jasně demonstroval, že povinnost držet řidičské oprávnění se na bezpečnosti provozu odráží negativně a navíc zastírá mnohem horší problémy, je to stále jen teoretické snění nějakého internetového pisálka. Tato regulace je v nás tak zažitá, že její uvolnění je naprosto nemyslitelné a pokládané na roveň například povolení produkce dětské pornografie (zvláštní je, že pro jízdu na kole po úplně stejné komunikaci už oprávnění nepotřebujete). Veřejnost byla kdysi v minulosti zmasírována a nyní vyžaduje po všech potvrzení základních řidičských dovedností. To přece nemůže být na škodu! V Británii vás učí řídit takhle. Jen první bod, technika kroucení volantem, vám musí způsobit těžkou újmu na duševním zdraví a do UK už nepojedete jinak, než v tanku. Jel jsem takhle se svým kolegou, čerstvým držitelem a ten takhle zatáčel. Jeho první jízda skončila proraženou pneumatikou, protože nestihl vykroutit volant včas. S autem to tak hází, že se mně dělalo blbě. Povídal, že vždycky, když točil volantem normálně, učitel ho plácl přes ruku. Co ve videu není, je teoretická část testu řidičů a tam musíte správně odpovědět na otázky jako co je ozonová vrstva, jaká auta jsou nejekologičtější a proč, kolik oxidu uhličitého auta v Británii produkují a jiné důležité znalosti, které by kvalitní řidič měl mít. Je to naprosto nefalšovaná totalita, kdy vy víte, že to co píšete a podepisujete, jsou lži a nesmysly. Váš učitel to ví, váš komisař to ví, ale když to jeden z vás řekne nahlas, systém ho zničí. Kolega papíry dostal jen proto, že komisař ten den ještě neviděl bělocha a měl z toho takovou radost, že mu to dal, i když kluk nekroutil na křižovatce hlavou tak výrazně, jak káže předpis. Výsledkem působení autoškoly v Británii je člověk, který neumí řídit, ale navíc má ještě všechny špatné návyky. Je to tak špatné, že za mnou přišel a poprosil mě, abych s ním absolvoval několik jízd. Pákistánci, Afghánci a Asiati v okolním provozu, kteří dělají z jednoho pruhu tři a semafory používají jen orientačně (a všichni mají řidičák), mu na sebevědomí nepřidávají. Tenhle totální průser je způsoben jen tím, že systém vyžaduje absolvování autoškoly a všichni tak nějak spoléhají na to, že přijdou k hotovému. Že takhle jste to nemysleli? Ale takhle to dopadlo. A takhle to bude i u nás.

Dneska bych se svého pradědy neptal, co mu komunisti všechno sebrali, ale jak vypadala společnost těsně před válkou. Jak moc byli lidi zmrdi, jaké pseudo problémy řešili a jaká opatření jejich vlády si nechali líbit.

Tento můj názor pokládám na roveň přesvědčení veřejnosti, že společnost mně něco dluží. Každý je o tom přesvědčen. Místo, co by volič kladl stav věcí za vinu sobě, klade ji za vinu Sobotkovi. Nebo někomu jinému, na koho jde zrovna ukázat prstem. To je ten kapitalismus, co nám slibovali. To je ta pravice, co říkali, že to zařídí. To je ta demokracie, co nám naplánovali. To je především kretenismus v úplné nahotě. Každý je přesvědčen, že mu vzniká nárok na celoživotní příděl sójových buřtů a gumového piva z Penny marketu, hezky česky z Polska, protože kapitalismus. Že kapitalismus znamená, že bude stát u pásu jako dřív, akorát za to dostane prsatou bloncku a půl království k tomu. Že celní správa podnikatelovi Daňkovi Krátilovi rozkrade a spálí 10 tun zboží, protože nemá papírek se správným razítkem, ale oproti starým pořádkům ho za to nezastřelí a to je ta demogracie a tím zařídíme ohromný růst ekonomiky, protože… puf. Magic. Kapitalismus. Že se prostě na všechno vysereme a kapitalismus to za nás vyřeší pomocí sociálních programů a přerozdělovacích agend. To je vize kapitalismu 21. století mezi veřejností. Kapitalizace zisků a socializace ztrát je dnes vnímán jako kapitalismus pravicových stran. Se zlou se potáže ten, kdo cekne, že kapitalismus znamená marginální šanci na úspěch a zisk pro ty, co maj koule riskovat a dává jim svobodu ten risk podstoupit ve férovém konkurenčním boji. Že to co tady posledních 20 let vedeme, nemá s kapitalismem nic společného a že pravicovou vládu tahle země nikdy neměla. Takhle blbí ty lidi dneska sou.

Rychlost blbnutí se bude zvyšovat. To je problém. A nebo taky ne.

Chci tím říct, že podle mě dnešní stav nejde příliš ovlivnit bez pořádného resetu. Svobodní se do parlamentu dostanou maximálně jako menšina, jejich vizi minimální vlády nikdo ani pořádně nerozumí, postupem času jsou infiltrováni různými zmrdy a běžný občan se hrozí při pomyšlení, že by přišel o svoji možnost z pozice neschopného červa škodit úspěšným. Tvrdím, že problém s hrncema by neexistoval, kdyby vláda nijak neregulovala obchod. Že problém v dopravě by vůbec neexistoval, kdyby vláda nijak neregulovala dopravu. Jsou to tak kacířské myšlenky, že i ti nejodvážnější se cukají. Myslím si, že lidi opravdu jsou blbí a realita zemí západní Evropy je předzvěst toho, že i u nás budou ještě blbější. Mám ale za to, že prosazovat omezování jejich práv jakýmkoliv způsobem na základě tohoto mého přesvědčení ten stav jen více zhoršuje a proto trvám na tom, že svoboda jednotlivce má být nedotknutelná, jakkoli se může zdát, že jednotlivec je vocas. Jsem si jist, že stav věcí se lepšit nijak výrazně nebude a situace se změní k pozitivnější jen způsobem, který si nikdo normální nepřeje, ale vždycky to tak skončí.

Posláním tohoto článku není dělat z vás anarchisty nebo voliče pravice. To jediné, co chci sdělit mému čtenáři je, že máte možnost se na problémy dnešní doby dívat jinou optikou, než vám servíruje erár. Až se příště přistihnete při schvalování další regulace a dalšího opatření, které někomu sebere jeho svobody, zkuste se zamyslet, jak to vaše opatření může skončit a jestli je to řešení skutečného problému, nebo jestli to je jen další pomyslný špunt v hrázi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *